סוגי פצעים בעור – גורמים, אבחון ושיטות טיפול

פצעים יכולים להיות מטרד לא קטן ולעתים, אף להסב סבל רב. לפעמים הם מהווים מפגע אסתטי בלבד, אך ישנם מקרים בהם הם עשויים להעיד על בעיה עמוקה יותר, הדורשת טיפול רפואי ולא רק קוסמטי.

הדרך לטיפול מתאים, יעיל ובטוח בפצע מתחילה באבחון מדויק ובהבנת המנגנון שהביא להתפתחותו. אופי הטיפול משתנה בהתאם לגורמי הפצע, למאפייניו, למיקומו, למידת החומרה שלו ולמצבו הרפואי הכללי של המטופל.

ישנם פצעים שטיפול פשוט באמצעות משחה יספיק כדי לרפא אותם לחלוטין, ויש כאלה הדורשים טיפול עמוק יותר, כגון ניקוז, סגירה (תפירה, צריבה), או הסרה באמצעות התערבות חיצונית.

המאמר הבא סוקר סוגים נפוצים של פצעים ונגעים בעור, בדגש על אלה שניתן להסיר או לטפל בסימנים שהותירו אחריהם, באמצעות שיטות וטכנולוגיות מתקדמות כגון לייזר, RF, סקלרותרפיה, PRP ועוד.

אם כך, מהי פפולה בעור? כיצד נוצר פצע פנימי בפנים (חצקון פנימי) ומה ההבדל בין מורסה לבין ציסטה? על כל אלה, בשורות הבאות.

מהו פצע?

המונח "פצע" מתייחס לכל נזק או פגיעה בשלמות העור. ניתן לסווג פצעים לפי מגוון רחב מאד של מנגנוני פגיעה, של מאפיינים ושל דרגות חומרה:

 • מנגנון הפגיעה –
  זהו למעשה הגורם לפצע ויש הרבה מאד גורמים אפשריים: חתך מחפץ חד, דקירה, קרע בעור, שפשוף, כוויה (ממקור חום, ממקור חשמלי, או כימי), חבורה (שטף דם פנימי מתחת לפני העור), פצע לחץ, תהליך דלקתי, אבצס (או בעברית: מורסה), ציסטה ועוד.
 • מאפיינים –
  מאפייני הפצע הם כל אותם היבטים לפיהם ניתן להגדירו: עומק, גודל (שטח), פצע נקי או מזוהם, עם או ללא הפרשה (ואיזה סוג הפרשה), פצע אקוטי או כרוני (קשה-ריפוי) וכדומה.
 • דרגות חומרה –
  נהוג לסווג פצעים לפי דרגת החומרה שלהם משום שדרגת החומרה קובעת במידה רבה את אופי ושיטת הטיפול בפצע. כך למשל, גם כוויות וגם פצעי לחץ מדורגים בין 1 (קל) ל-4 (חמור) בהתאם לשטחם ולעומקם.

סוגי פצעים ונגעים הניתנים לטיפול באמצעות טכנולוגיות מתקדמות

"H.CLINIC" – המרכז הרב תחומי ללייזר ואסתטיקה, הוא מרכז לרפואה אסתטית בעל מוניטין בתחום הלייזר וטכנולוגיות מתקדמות נוספות.
המכשור הרפואי הקיים כיום בתחום הרפואה האסתטית הוא מגוון ומשוכלל מאד, ונשען על סוגי טכנולוגיות שונים (לייזר, אולטרסאונד, RF ועוד).

הקליניקה של "H.CLINIC אסתטיקה" מצוידת במכשירים המתקדמים והחדשניים ביותר, באופן המאפשר לצוות הרפואי להתאים לכל מטופלת ומטופל את הטכנולוגיה ואת שיטת הטיפול המתאימות בדיוק לצרכיהם.

תודות להתפתחות המטאורית של עולם המכשור הטיפולי, כיום ניתן לטפל באמצעותו במגוון רחב של פצעים ונגעים עוריים:

פפולות בעור

פפולה היא נגע עורי בצורת בליטה קטנה על העור, שרוחבה פחות מסנטימטר אחד.
פפולות נבדלות ביניהן בצבע, בגודל ובמרקם ויכולות להיווצר ממגוון גורמים (אלרגיות, מחלות עור שונות, או מזהמים). פפולה מזוהמת עלולה להתפתח למורסה.

מורסה (אבצס)

מורסה היא כיס המכיל תוכן מוגלתי כתוצאה מחדירת גורם מזהם, בדרך כלל – חיידק.
מורסות יכולות להופיע בכל מקום ואיבר בגוף. כשהמורסה היא עורית, היא יכולה להיות חיצונית (מעל לפני העור) או פנימית (מתחת לפני העור). חצ'קון שהזדהם והפך למוגלתי הוא דוגמה קלאסית ושכיחה למורסה.
במקרים רבים, מאחר שמדובר על פצע מזוהם, מורסה תהיה מלווה באודם ובנפיחות והיא עלולה גם להכאיב.

ציסטה

בדומה למורסה, ציסטה היא מעטפת, או קפסולה האוצרת בתוכה תוכן כלשהו, אך להבדיל ממורסה, התוכן אינו מוגלתי.
תוכן הציסטה עשוי להיות נוזלי, מוצק, או מוצק למחצה ויש מקרים בהם ציסטה עלולה להיות סרטנית, אם כי, ברוב המקרים היא אינה כזאת.
במידה וחודר זיהום אל תוך ציסטה, היא עלולה להפוך למורסה.
יש הרבה מאד סוגי ציסטות וחלקם שכיחים מאד: ציסטות אקנתיות (כתוצאה מאקנה), מיליה (Milia), גנגיליון (Ganglion), וסוגים רבים אחרים.

התרחבות או פקיעת כלי דם תת עוריים

העור מרושת בהמון כלי דם קטנים (נימים) ולעתים הם מתרחבים או פוקעים כתוצאה מסיבות שונות (שפשוף או חבלה עורית, שינויים הורמונליים, חשיפה מופרזת לשמש, טיפול תרופתי ועוד).
תופעה זו נקראת קופרוזיס או רוזציאה, והיא באה לידי ביטוי בצורות שונות, כגון נקודות, פסים או משטחים אדומים נרחבים על פני העור. לפעמים התופעה מתבטאת בצורת דפוס דמוי רשת קורי עכביש על הפנים, או באזור אחר בגוף, בגווני אדום וסגול.

שיטות טיפול לפצעי עור שונים

ב- "H.CLINIC אסתטיקה" מציעים מגוון אפשרויות טיפול לסוגים שונים של פצעי עור בהתאם לסוג, לחומרת ולאופי הפצע. צוות המומחים הפועל בקליניקה מתאים את תוכנית טיפול לצרכים הספציפיים של המטופל ומשיג תוצאות מעולות תוך שימת דגש על בטיחות הטיפול ועל רווחת המטופל.

מלבד טיפול בפצעים קיימים ופעילים, ניתן לטפל גם בסימנים ובצלקות שנותרו בעור בעקבות פצעים שהחלימו בצורה לא חלקה, ובעקבות בעיות עור שונות.

הקליניקה מצוידת במיטב המכשור הקיים כיום בתחום הרפואה האסתטית וכל הטיפולים מותאמים על ידי רופאים מומחים ומנוסים:

 • טיפולי RF (באמצעות גלי רדיו)
 • טיפולי לייזר פרקציונלי CO2 וטכנולוגיות לייזר נוספות להסרת סוגים שונים של נגעים וחידוש רקמות.
 • טיפול בנימים וורידים בלייזר, בסקלרותרפיה (הטרשה ורידית) ובאמצעים נוספים.
 • טיפול בסוגים שונים של צלקות.
 • טיפולי PRP (פלזמה עשירה בטסיות) הידועים בסגולות הריפוי וחידוש הרקמות שלהם.

בעמודי האתר המתארים ומסבירים על הטיפולים השונים, ניתן להתרשם גם מאוסף תמונות "לפני ואחרי", הממחישות את התוצאות שניתן להשיג באמצעות טיפול מקצועי וחדשני, שהותאם באופן מדויק לבעיה.

על מה חשוב להקפיד במניעה ובטיפול בפצעים?

 • יש לגלות עירנות לסימני זיהום בפצעים בעור, מכיוון שחדירת זיהום לתוך פצע היא אחד מהגורמים הנפוצים והמרכזיים ביותר להתפתחות סיבוכים והחמרה במצב.
  הסימנים לזיהום הם אודם, נפיחות, הפרשה, כאב, וחום (חום מקומי באזור הפגוע, או עליית חום כללית).
  בכל מקרה של הופעת סימני זיהום יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי.
 • חשוב לשמור על היגיינה טובה באזור הפצוע ולהקפיד על ניקיונו.
 • יש להימנע מהפעלת לחץ, משפשוף ומגירוד של אזור פצוע.
 • כדי להבטיח את תוצאות הטיפול הטובות ביותר גם בהיבט האסתטי וגם בהיבט הרפואי והבטיחותי, חשוב ביותר לפנות לייעוץ רפואי מקצועי ואמין.

חשוב לזכור, שיש הרבה מאד אפשרויות לטפל בפצעים ובצלקות ושכיום, יותר מאי פעם, אין סיבה להמשיך ולסבול – לא מהפצע עצמו ולא מתהליך הטיפול.
שיטות הטיפול והמכשור הייעודי שפותח לצרכים טיפוליים שמים דגש על מזעור הכאב ודרגת אי הנוחות הכרוכים בטיפול ומאפשרים למטופלים לשמור על שגרת חיים תקינה ללא הפרעות וללא תקופות החלמה ממושכות.

סובלים מפצעים, מנגעים עוריים או מצלקות?
אנו, חברי הצוות של "H.CLINIC אסתטיקה", מזמינים אתכם לתאם עמנו פגישת אבחון וייעוץ ולשמוע על כל האפשרויות העומדות בפניכם.
אנו מוכרים בישראל כמרכז מצוינות בתחום הפעילות שלנו, ועל כך יכול להעיד קהל לקוחותינו הרחב וההמלצות הרבות שאנו מקבלים מדי יום.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ, צרו קשר:
בטלפון 073-794-3560 | בדוא"ל [email protected] | במילוי פרטים בעמוד "צור קשר" באתר

גלילה לראש העמוד